Több mind kétéves elindulásunk után összehoztuk 2000. cikkünket! Mindez csak veletek volt lehetséges. Köszönjük megtisztelő figyelmeteket!
Az eurozóna eredetileg egy maroknyi állam terve volt, akik szerették volna egyesíteni erejüket, és létrehozni egy közös valutagazdaságot.
És valóban, ez az elgondolás rögtön számos előnnyel jár. Az országok segíthetnek egymásnak, nem szükséges külföldön pénzt váltani, és nem utolsósorban a közös valutapolitika is számos elsőbbséggel jár.
Ahogy telt az idő, az eurozónához további országok csatlakoztak, ezzel pedig létrejött egy összeurópai valutaprojekt.
Az EU tagországok feletti elsőbbségi joga azonban nem ad teljes szabadságot és döntési jogot egy helyen minden tagország számára.
Amint elfogad egy új törvényt, azzal minden további állam – kivétel nélkül – egyet kell, hogy értsen. Ha nem tesznek így, szankciókra számíthatnak.
Minden Németországtól függ
Ha bármelyik ország elutasítja az új utasítást vagy törvényt, az problémát jelent. Mi történik azonban, ha Európa vezetője, Németország tesz így?
Az Európai Központi Bank és az eurozóna tagja a koronaválság kirobbanásakor úgy döntött, hogy egy csaknem 3 billiós mentőcsomagot oszt szét az összes tagállam között.
Németország, saját törvényhozása alapján úgy döntött, hogy nem vesz részt ebben a megállapodásban. Nem engedi meg ugyanis számára az alkotmánya.
A Bundesbank – egyike azon kevés bankoknak, amelyek a törvény nem éppen optimális beállításának ellenére szeretne hozzájárulni a csomaghoz, mivel ő az EKB legnagyobb részvényese.
Ha azonban az EKB és Németország között nem születik meg a megállapodás, a segítőtervből nem lesz semmi.
Ez az euró vége?
Az EKB teljes mértékben a tagországoktól függ. Ha Németország továbbra is elutasítja a segítséget, akkor anélkül kell majd megmentenie a gazdaságát.
Ha a válság további mélységeket érne el, és a megállapodástól más tagországok is visszalépnének, akkor nem nagyon lesz más választás. Az EKB-nak egyedül kell majd megmentenie a teljes eurozónát. A szélsőséges lehetőségek egyike lehet az eurozóna szétesése és az euró megszűnése.
Problémák azonban nem csak az euró táján vannak. A dollár sem néz ki valami fényesen.
A Fed az elmúlt hónapban az amerikai gazdaság GDP-jének nagyjából felét kinyomtatta, ennek pedig törvényszerűen inflációhoz kell vezetnie a jövőben.
Olvastad már? Kockázati befektetők: még mindig sok a szemét az altcoinok között
Forrás: kryptomagazin.sk
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂