2020 van. A kezdetek óta sok-ezerszeresére nőtt a bitcoin értéke. Világszerte nagyjából 5-6 millió felhasználó kereskedik kriptopénzekkel és kriptoeszközökkel.
De a cégek, amelyek a mögöttes tőke áramlását lovagolják meg, még mindig nem tudnak mit kezdeni a nagy volumennel.
A Coinbase lefagyott
Az egyik legnagyobb USA váltó és tőzsde alig egy hónapon belül másodszorra vált elérhetetlenné. Ráadásul pont egy kritikus pillanatban, a BTC 9500-ról 8100-ig tartó zuhanásakor.
Ez pedig azonnal maga után vonta a felhasználóik és a szélesebb kriptoközösség kritikáját az általuk biztosított szolgáltatásokat tekintve, főleg ilyen jelentős ármozgások elején.
A Redditen így fogalmazta meg ezt az egyik kereskedő:
„Évek óta használom a Coinbase-t, és minden egyes alkalommal, mikor hatalmas ármozgás volt, a kereskedés megállt, és a tőzsde elérhetetlen lett, sokszor még hosszabb ideig is. Nem lennék meglepve, ha valaki beperelné őket.”
Még áprilisban, mikor a bitcoin egy 15%-os emelkedéssel 9000 dollár fölé ugrott, a Coinbase akkor is képtelen volt megfelelően kiszolgálni az ügyfeleit.
Zack Voell piaci szakértő rávilágított, hogy mindkét üzemszünet akkor történt, mikor amúgy sokkal kisebb kereskedési volument kellett feldolgozni az előző 2-3 évvel összehasonlítva:
„Az ember összezavarodik, hogy olyan tőzsdék szerverei, mint a BitMEX vagy a Coinbase miért nem tudják ennyi év működés után már megfelelően kezelni a bitcoin volatilitását és volumenét.”
Rachel Seiger kriptós kommentátor ennél tovább ment, a Twitteren szólt a felhasználókhoz, hogy vonják ki a javaikat a Coinbase tárcáiból. Aggodalmai szerint a tőzsde ezután is le fog fagyni hasonló helyzetekben.
„Arra bíztatok mindenkit, hogy tegye át egy privát tárcába a coinjait. Nem ez az elő eset, hogy a Coinbase leállt, és biztosan nem az utolsó.”
Növekvő igények
Sokak szerint a leállások az úgynevezett market makerek miatt történtek, akik a tőzsdék likviditásáért felelnek, legyenek azok egyének vagy szervezetek. Ez részben megmagyarázhatja, hogy miért akad meg a Coinbase rendszere a nagyobb piaci volatilitás esetén.
„Lehet, hogy a market makerek ilyenkor annyival több ordert küldenek be a rendszerbe, hogy egyszerűen nem elég a kapacitás.” Vélekedik Sam Bankman-Fried, az FTX tőzsde ügyvezetője.
Viszont a lényeg így is ugyanaz, a tőzsdék nagyobb terhelést tapasztalnak a komolyabb ralik és korrekciók alkalmával, és ilyenkor nagyobb számú kereskedő is próbálja használni a szolgáltatásaikat.
Az pedig, hogy a tőzsdék képtelenek megoldani a lakossági befektetők kiszolgálását, a teljes kriptoszektor növekedésére negatív hatással van.
Olvastad már? Megtörtént a halving, milyen kilátásaink vannak?
Forrás: bitcoinist.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂