Miközben a bitcoin és az altcoinok fokozatosan a mainstreambe kerülnek, és világszerte számos kormány fedezi fel annak lehetőségeit, illetve készít keretrendszereket a befektetők védelme érdekében, Agustín Carstens, a Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) új vezetője kicsit másképp vélekedik a dologról.
A Bitcoin nem válik pénzzé
Carstens elutasította, hogy a kriptovaluták rendelkeznének olyan képességekkel, ami miatt pénznek nevezhetnénk őket, vagy hogy versenybe szállhatnának a hagyományos pénzügyi rendszerrel. Szerinte kizárólag a haszon vezet el egy-egy kriptopénz létrehozásához, és pont emiatt lehetetlen, hogy elérje a pénz legfőbb funkcióit. A Bazler Zeitungnak, egy német-svájci újságnak adott interjújában Carstens elmondta:
„A kriptopénzek nem tesznek eleget a pénz három küldetésének. Először is nem jó fizetőeszközök, másodszor, nem jó elszámolási egységek, harmadszor, nem alkalmasak értéktárolásra. Ezek mindegyikének a vizsgáján egyértelműen megbukna.”
A 60 éves közgazdászt és volt mexikói pénzügyminisztert a mexikóiak gyakran csak Szent Ágostonként emlegetik. Nagyon tisztelik az ott élők, mivel 2009-ben, amikor az olajárak nagyot estek, megmentette az országot a recessziótól. Álláspontjával azonban nincs megelégedve a kriptoközösség, mivel a blokkláncalapú digitális valuták már számos országban törvényes fizetőeszközként és értéktárolóként is szolgálnak.
A kriptók nem különlegesek
Cartens erősen hisz abban, hogy a kriptopénzek nem kerülnek friss húsként az asztalra, mivel a jegybankok már jóval a kriptopénzek felfedezése előtt adoptálták a digitális fizetési módokat. „Svájcban például a Nemzeti Bank elektronikus fizetőrendszere élvonalbeli.
Nem tudom elképzelni, hogy hamarosan találnak valami még hatékonyabb, legalább ennyire megbízható rendszert”
-mondta.
Azon túl, hogy nincs kibékülve a kripto koncepciójával, a közgazdász úgy véli, a fiatalok nagy hibát követnek el, amikor belevetik magukat a kriptoszférába. Szerinte a fiatalság új, innovatív, 21. századi pénzzel kapcsolatos elképzelése inkább hiábavaló, mintsem valós. Megjegyezte, hogy a múltbéli pénz, illetve az arany semmiből történő létrehozásának törekvései is mind kudarcba fulladtak. „Elég csak a múltba pillantani, és látni fogod, hogy az arany vagy a pénz semmiből való létrehozása mind-mind valódi megszállottság volt. Soha nem működött. Szóval a fiataloknak azt üzenném:
Ne próbálkozzatok többé a pénz létrehozásával!”
– tette hozzá Carstens.
A DLT hasznos, de…
Érdekes módon a BIS vezetője beismeri, hogy a blokklánc-technológia előnyeit nem írhatjuk csak úgy le, bár úgy érzi, a bitcoin nem tartozik a virágzó technológia erős tagjai közé.
„Fontos, hogy jól láthatóan elkülönítsük az alapul szolgáló technológiát, vagyis a blokkláncot, illetve magát a kriptopénzeket. A technológia tele van hasznos alkalmazási lehetőséggel, de a pénzközvetítés nincs ezek között. A jegybankoknak és a kormányoknak növelniük kellene a befektetők és a fogyasztók védelmi szintjét. Továbbra is megmutathatják, hogyan szolgálnak ezek az álvaluták illegális tevékenységek végzésére.”
Nem ez az első alkalom, hogy a BIS nem szavaz bizalmat a kriptopénzszektornak. Meg vannak győződve arról, hogy a struktúra lehetséges összeomlását annak skálázhatatlan természete okozhatja. Azt is állítják, hogy a kriptonak a hagyományos pénzügyi intézményeknél kevesebb esélye van arra, hogy elnyerje a nyilvánosság bizalmát.
Márciusban a BTCManager írta meg, hogy a BIS figyelmeztetést küldött a jegybankoknak, melyben leírják, hogy a Central Bank Cryptocurrencies (CBCCs) fejlesztése túl kockázatos lehet számukra.