A Ripple egy pénzügyi elszámolási protokoll, amely segítségével szinte azonnali pénzügyi tranzakciót tud végrehajtani két fél egymás között.
Az USA-beli San Franciscoban működő Ripple Labs fejlesztette ki. Chris Larsen, és a Stellar alapítója, Jed McCaleb alkották meg azzal a céllal, hogy összekösse a bankokat, fizetési szolgáltatókat, kriptotőzsdéket, lehetővé téve a valós idejű, költséghatékony pénzátutalásokat, akár határokon keresztül is.
Mi az az XRP?
A rendszer saját kriptopénze, az XRP van használva a tranzakciókhoz, amelyeket a RippleNet nevű hálózaton végeznek. Egy elosztott, nyilvános főkönyvbne vezetik az összes XRP tranzakciót.
A tranzakciók figyelésével és összehasonlításával pedig független ellenőrző szerverek, csomópontok biztosítják az átláthatóságot. A Ripple Labs a konszenzushoz használt algoritmust Ripple Protocol Consensus Algorithm néven szabadalmaztatta is.
Meg kell jegyezni azonban, hogy a konszenzus-mechanizmus használata ellenére a Ripple nem blokklánc alapú technológia.
A protokoll maga semmilyen blokklánchoz köthető megoldást nem használ, így nincs bányászat és staking sem. Az előre kibocsátott 100 milliárd XRP token segítségével végeznek el minden tranzakciót.
A Ripple lehetővé teszi a peer-to-peer tranzakciókat, de a fő fókusza nem ez. Néhány vezető blokklánc-projektekhez hasonlóan a rendszer célja, hogy eszközt biztosítson a nagy volumenű pénzügyi tranzakcióknak nemzeti és kereskedelmi bankok között, szerte a világon.
Az átutalni kívánt pénzmennyiség átváltásra kerül, XRP-re, majd a tranzakció után vissza a kívánt egyéb valutára.
A jövőben azonban az is előfordulhat, hogy a bankok az átutalásokhoz nem az XRP-t fogják használni, hanem egy olyan digitális megoldást, amelyet ők maguk fejlesztenek ki.
Mi a helyzet az XRP készletével?
A Ripple értékajánlata nem a tokeneken alapul, hanem magán a használt protokollon. Állításuk szerint soha nem lesz több, mint 100 milliárd token. Viszont van-e bármilyen akadálya, hogy többet bocsássanak ki? Nincs semmilyen akadálya.
2017-ben a cég okosszerződés segítségével zárolt 55 milliárd tokent, amely havonta egy milliárdot szabadít fel, és bocsát áruba a befektetők számára.
Minden egyes ilyen feloldás után az el nem adott tokenek visszakerülnek a zárolt számlára, és az 55 hónap leteltével lesznek újból elérhetők.
Az elérhető adatok alapján 2016 és 2018 között a cég átlagosan havi 300 millió tokent adott el. Hozzá kell tenni azonban, hogy Larsen, McCaleb, és néhány más közreműködő 20 milliárd tokent tartottak meg összesen, a társaság indulásához.
A tranzakciók 5 másodpercen belül megtörténnek, és a rendszer kezelni tud másodpercenként 1500 tranzakciót is.
A tranzakciós jutalék jelenleg minimum 0.00001 XRP, amely elégetésre kerül a végrehajtáskor. Ezzel előzik meg, hogy spam-jelleggel túl legyen terhelve a hálózat.
Melyek a Ripple előnyei?
Nem minden konszenzus-alapú platform használ blokkláncot. Nem is mindegyik osztozik teljesen a Bitcoin által létrehozott decentralizált megoldásokon.
Ezen kívülállók egyike a Ripple hálózata, és emiatt előnyei és hátrányai is vannak.
Az előnyök:
- majdnem teljesen hamisítás-biztos
- gyors, másodperceken belül végrehajtott tranzakciók
- nyílt szabvány
- bármely valutára váltható
- lehetővé teszi a gyors hitelfelvételt és hitelnyújtást
- egyszerűen összekapcsolható fizetési hálózatokkal
- a kompatibilitása lehetővé tesz számos új felhasználási módot
A hátrányok:
A Ripple sajtója nagyon rossz, és több üzleti húzásuk miatt is kritikák érik őket, folyamatosan.
Az egyik legfőbb ezek közül az, hogy a Ripple ígéretet tett, hogy a tokenek nagy részét a hálózaton szétosztva a felhasználók rendelkezésére bocsátja.
Ezzel szemben viszont a készlet kisebb része került még csak forgalomba. A Ripple Labs felügyeli az XRP tokenek közel felét, és ezzel a jövőben komoly előnyhöz juthatnak.
Olvastad már? EOS – Mi ez, és miben különbözik más blokkláncoktól?
Forrás: bitcoinist.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép estétek! 🙂
Tájékoztatás : A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.