A BRICS országok közös kriptopénzről tárgyalnak, hogy csökkentsék a dollár-kitettségüket

Bátran kijelenthetjük, napjainkban a világ számos országa keresi a lehetőségét, hogy a jelenlegi pénzrendszer alternatívájára ráleljen.
A kriptopénzek jelentik az egyik lehetőséget, ahogy sok nemzet már lépéseket tett a kriptók megértése, elfogadása irányába. Vagy ha arrafelé nem is, de a mögötte álló blokklánc-technológia felé.

A BRICS országok legutóbbi találkozóján a digitális pénzek témája is szóba került.

A sajtó értesülései szerint a Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika részvételével lezajlott megbeszélésen egy közös pénzrendszer témája is felmerült, amely akár a jelenlegi SWIFT utalási hálózat konkurense is lehet.
Kirill Dmitriev, az orosz RDIF befektetési alap vezetője szerint:

„Egy hatékony fizetési rendszer a BRICS országok között a nemzeti valutákat is erősítené. Biztosítaná a befektetések fenntarthatóságát az országaink között.A teljes, külföldről érkező befektetések mintegy 20%-a a BRICS-en belülről jön.”

Dmitriev a közös BRICS elszámolórendszert „nem a piac irányából érkező rizikóként” jellemezte, amely a világ jelenlegi pénzügyi rendszerét veszélyezteti.
Ami pedig még nagyobb dolog, hogy a tagországok felvetették a közös kriptopénz gondolatát. Noha a találkozóról még nem történt hivatalos bejelentés vagy összefoglalás, maga az, hogy szóba került ez a téma, hatalmas jelentőségű.

 Az Egyesült Államok és a dollár monopóliuma

Az USA az elmúlt hónapokban többször is kifejezte aggályait a nemzeti kibocsátású kriptopénzekkel kapcsolatban.
Mind a központi kriptók, mind az USA törvényhozói és szabályozói hiteltelennek tűnnek viszont a kriptopénzek általános értékajánlata mellett.
Másrészről itt kell megemlíteni, hogy Kína kifejezetten proaktív a saját állami kriptó ügyében, különösen, miután Xi Jinping nyilvánosan is elismerte a blokklánc-technológia hasznosságát.
Sokak szerint a Kínai Népbank saját kriptopénzének a kifejlesztését is az USA dollár világgazdasági dominanciája motiválja.
Mindazonáltal nem Kína az egyetlen ország, amely igyekszik kiszabadulni a dollár hegemóniája alól.
Egy nem-dollár alapú kriptopénz lehetősége napról-napra több támogatót szerez. Például Mark Carney a Bank Of England-től szintén így vélekedik, szerinte egy központi bankok által támogatott digitális pénz lecserélheti a dollárt a tartalékvaluta szerepben.
Beatrice Weder di Mauro, a Gazdasági Kutatóközpont elnöke elmondta, az európai központi bankoknak saját digitális pénzt kellene kibocsátaniuk. Így megszabadulnának a dollár-függőségtől, valamint csökkentenék a kínai állami kriptó és a libra hatását az euróra.
A múlt hónapban gyakorlatilag ugyanezeket az aggályokat osztotta meg Denis Beau is, a Bank of France képviselője.
A kripto-gazdaság támogatói egyre több helyen tűnnek fel, Jesse Powell a Kraken tőzsdétől ehhez hozzáfűzte, az USA határozottan ellenzi az állami kriptókat.
Ez érthető, hiszen nem akar semmilyen változást támogatni, amely a dollár tartalékvaluta szerepének elvesztéséhez vezetne. Ez a hozzáállás Anthony Pompliano szerint is problémás. Pomp megosztotta, Kína mozgolódása a kriptoiparban, és az USA teljes érdektelensége ahhoz vezethet, hogy utóbbinak a világgazdaságban betöltött jelentősége lecsökken.

Oroszország, Kína, és a többi BRICS

Eljátszhatunk a gondolattal, hogy egy nem dollár alapú, és nem is kínai digitális pénz indulása esetleg európai országokban fog megtörténni.
A Német Bankszövetség, a Bankerverband múlt hónapban publikált egy tanulmányt a digitális euró fejlesztési lehetőségeiről.
Egy ilyen digitális valuta elég rossz hír lenne Oroszország számára, mióta a nyugati országok többsége nem igazán kedveli őket, főleg a külpolitikájuk miatt.
A Krím megszállását követő szankciók miatt az ország már így sem tudja használni a SWIFT rendszerét. Egy tőlük független digitális pénz megjelenése még inkább megnehezítené a dolgukat.
[forminator_poll id=”17500″]
Mi a helyzet akkor a BRICS országokkal? Nos, egy közös valuta kibocsátásának esélyei kicsik. Kína, a legerősebb résztvevő saját kriptót fejlesztene, amely teljesen az irányítása alatt áll, és amely alkalmas lehet a dollár kiváltására. Miért szállna be egy közös pénznembe, amelyre kevesebb ráhatással rendelkezne?
Mi a helyzet a többiekkel? India és Oroszország nem a kriptobarát hozzáállásáról híres, a vezetőik az utóbbi időkben végig a terrorizmus és a pénzmosás témájában fejezték ki aggályaikat. Dél-Afrika Kína álláspontját követi.
A Tencent, a WeChat Pay alkalmazás fejlesztőjének legnagyobb részvényese a dél-afrikai Naspers médiaóriás. Miért fordulna el a kínai pénztől egy olyanért cserébe, amelynek nem is biztos, hogy van jövője?
Bármely ország is adja ki az első állami digitális pénzt, annak kulcsszerepe lesz. Érdekes lesz látni a hatását a piacra, és még érdekesebb lesz látni, vajon megtöri-e a dollár hegemóniáját?

Olvastad már? 50 bitcoin adományt kapott a Grin, egyesek szerint Satoshi állhat a háttérben

Forrás: ambcrypto.com

Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép estétek! 🙂

Legfrissebb bejegyzéseink

Közeleg a Fidelity Solana ETF jóváhagyása – Visszapattanhat a SOL a 22%-os havi zuhanás után?

Donald Trump új globális vámokat bejelentő nyilatkozata geopolitikai feszültséget szított, ami gyorsan végigsöpört a kriptovaluták piacán is. Az egykori amerikai elnök minimum 10%-os vámot ígért...

Zuhan a tárcaaktivitás, mégis élénkül az XRP-kereskedés – vajon esés vagy rali jön?

A kriptopiac az utóbbi időben meglehetősen hektikus, és az XRP sem kivétel. Bár a token tárcaaktivitása látványosan visszaesett, más kulcsfontosságú mutatók már árnyaltabb képet festenek. A...

Zuhan a Pi Coin: tényleg nulla felé tart az árfolyam a „rug pull” félelmek miatt?

A Pi Coin árfolyama történelmi mélypontra, 0,51 dollárra esett, ami 83%-os zuhanást jelent a február végi csúcsához képest. Cikkünk írásakor az árfolyam kissé korrigált, 0,52...

Egy vezető kriptoelemző szerint az XRP akár 27 dollárig is emelkedhet – ez kell hozzá

Az ismert kriptoelemző, EGRAG rendkívül optimistán nyilatkozott az XRP jövőjéről. Elmondása szerint az árfolyam erőteljes emelkedés előtt áll, amit egy technikai minta – az úgynevezett...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.