A tőzsdék retteghetnek: a kriptopénzek gyorsan fejlődnek, és nem adnak semmilyen biztosítékot. Jamer Todaro, a Blocktown Capital partnere erre figyelmeztetett.
A héten megosztott egy timelapse videót Twitter-oldalán, amely hét nagy cég forgalmának változását mutatja be az elmúlt öt év során.
After >5 years of active trading and what was once the largest exchange, Poloniex now shuts its doors to the US.
Here is the shifting landscape of cryptocurrency trading volume resulting in @binance domination.
What will it look like by 2021? pic.twitter.com/McfR6oBKLb
— James Todaro, MD (@JamesTodaroMD) October 21, 2019
Picike Poloniex körkép?
A tőzsdék közt szerepel a Coinbase, a Kraken, a Bitfinex és a Polinex, mely nemrég bejelentette, hogy a jövőben nem nyújt szolgáltatásokat az amerikai ügyfelek számára, szabályozási problémák és a cég piaci részesedésének szinte teljes összeomlása miatt.
A Poloniex elmondta, hogy november elsejétől bezárul a kereskedés az amerikai ügyfelek számára, majd december 15-ig lehet kiutalni fennmaradt vagyonunkat a tőzsdéről.
Todaro a videóról elmondta:
„A Poloniex egykor a világ legnagyobb tőzsdéje volt, öt évvel később pedig bezárja kapuit az USA számára. A kriptokereskedelem folytonosan változó iparát jelenleg a a Binance vezeti. Vajon, hogy alakul át mindez 2021-re?”
Ha előretekintünk, akkor tisztán látszik, hogy a tőzsdék piaca számos lehetőséget és veszélyt rejt, a felhasználók hűsége pedig egyáltalán nem vehető készpénznek.
A Binance csupán két éve alakult, de jelenleg ez a vezető tőzsde, több mint napi 800 millió dolláros forgalommal. Fontos azonban észben tartani, hogy egykor a Poloniex is viselte ezt a koronát.
2021 győztesei és vesztesei
A Huobi úgy véli, hogy a szabályozások és az azoknak való megfelelés fogja eldönteni a következő évek nyerteseit és veszteseit. A cég stratégiája, hogy számos törvényesen működő tőzsdét alapítson világszerte.
Júliusban a cég bejelentett egy szabályozott tőzsdét a thaiföldi piacra, majd szeptemberben egy argentin tőzsde megalapításáról számolt be.
A cég gyorsan rátelepült Törökország piaci részesedésére – „agresszív” módon tört be az országba egy TRY-USDT belépőponttal, melyet az ország egyik nagy bankjával kötött üzleti megállapodásának köszönheti.
Mohit Davar, a Huobi Gorup EMEA-régiójának (Európa, Közel-Kelet, Afrika) elnöke elmagyarázta annak nehézségeit, hogy új régiókba próbálnak bejutni:
„Törökország nem rendelkezik szabályozási keretrendszerrel. Amióta azonban beléptünk a piacra, kapcsolatot ápolunk kulcsfontosságú részvényesekkel, hogy biztosan jó irányból közelítsük meg a dolgokat. Mindig elérhetőek leszünk a törvényhozók számára, ha elkezdenek kidolgozni egy keretrendszert a blokklánc és a kriptovaluták számára. Az ilyen új, feltörekvő piacokban mindig egy lépéssel előbb kell járni, és nekünk kell megalapoznunk a működési alapelveket.”
Ha a szabályozás lesz a döntő faktor, ahogy a Huobi is gondolja, akkor a cég jó helyzetben lesz, hogy ezt kihasználja. A Poloniex felemelkedése és bedőlése szintén alátámasztja az elgondolásunkat.
Még a Circle sem tudta újraéleszteni
2017 áprilisában a Poloniex szinte megdönthetetlennek tűnt, a piaci részesedés 58%-át uralta, amely hatalmas dominanciát jelent. Mára azonban még a 35 millió dolláros napi forgalmat is nehezen éri el. 2018 februárjára a Goldman Sachs által támogatott Circle 400 millió dollárért vásárolta fel a céget.
Azonban még akkoriban is voltak jelei, hogy a Poloniex már csak árnyéka önmagának. Az olyan vetélytársak, mint a Coinbase, Kraken, Bittrex, Bitfinex és a Binance már nagyobb forgalmakat bonyolítottak le.
A Circle nem tudta megragadni a piaci részesedést, egyre többet buktak az üzleten. A Poloniex mára a piaci részesedés mintegy 1%-val, rendelkezik. Ezt már a Circle is megelégelte, és bedobta a törölközőt a korábbi bajnok számára.
Jeremy Allaire, a Circle vezérigazgatója „a szabályozók fokozódó nyomását” okolta, amely tény miatt a Poloniex 30 amerikai munkatársa vesztette el állását júliusban.
Annak ellenére, hogy egyesek számára ez sötét nap volt, a cég abban reménykedett, hogy jobb kilátásai lesznek, miután elköltözik Bermudába. Ez nem jött össze. Pár hónappal később a cég elbukott és támogatói is elvesztették a reményt.
Annak ellenére, hogy sok sérülést szenvedett, a Polinexnek mégsincs vége. Az újonnan alapított és megújult vezetőséggel rendelkező Polo Digital Assets 100 millió dollárnyi befektetést tudhat magáénak.
A változások között szerepel, hogy a Poloniex nem üzemel tovább az USA-ban. Egy pozitivitással teli blogbejegyzésben a Circle kijelentette, hogy „kipördülnek” a Poloniexból.
A jövő irányítása
A piac jövőjét nehéz megjósolni. A kriptopiac – bár különösen gyorsan változik – rendelkezik úttörő hangulattal. Az egyik terület, amely hosszú vagy rövid távon növekedhet, a származtatott ügyletek piaca. A fizikailag rendezett határidős ügyletek és a CME bitcoin opciói szintén új lehetőségeket nyitottak fel.
A Deribit derivátumpiac több mint napi 500 millió dollár forgalommal rendelkezik, így olyan pozícióban van, hogy áttekintheti és alakíthatja a határidős kereskedés jövőjét.
Marius Jansen, a Deribit társalapítója elmondta:
„Két-három éven belül teljesen más piaci vezetők lehetnek, az ügyfelek a hagyományos piacok teljesítményét szeretnék, a törvényhozók pedig jobb átláthatóságot. Ez sorsdöntő lehet az olyan tőzsdék számára, amelyek a minőséget részesítik előnyben a rövid távú profittal szemben. Úgy hiszem, hogy az ipar vezetője egy egységes piac lesz, amely a hagyományos tőzsdék teljesítményével rendelkezik, mégis mélyen a kriptoszféra megértésében gyökeredznek majd”.
Bármit tartogat is a jövő a tőzsdék számára, a kriptoszféra továbbra is nagyon fiatal, így semmit sem vehetünk garanciának – egyvalamit leszámítva: egyelőre még csak a bevezetésben vagyunk, az igazi story még hátra van.
Az altkoinokhoz hasonlóan a ma is elérhető tőzsdék nagy része csak árnyéka lesz önmagának 2021-re, csak néhányukból lesz unikornis.
Olvastad már? A Bitcoin hálózata 10 év múlva a beelőzheti a Visát és a Mastercardot
A sikeres tőzsdéknek kombinálniuk kell az innovációkat, a dörzsöltséget, a piaci érzéket és némi szerencsét is.
Forrás: cryptoslate.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyd ki a többi hírt, és iratkozz fel hírlevelünkre. Ne felejtsd el nyomon követni oldalunkat a Facebookon az Instagramon és a Telegramon.
Legyen szép napod! 🙂