Nézzük meg, a sokak által biztos menedéknek tartott bitcoin miért a legbiztonságosabb befektetés 2019-ben.
Idén júliusban az Egyesült Államokban a Fed 25 bázisponttal, azaz 0,25 %-kal csökkentette az alapkamatot. Ezzel masszív eladási hullámot generált a legtöbb eszközosztályban.
Valamint tovább táplálta az USA-Kína kereskedelmi adok-kapok miatt amúgy is növekvő gazdasági aggodalmakat. A két nagyhatalom közötti viszály jelentős bizonytalanságot és félelmet kelt a világpiacon, és a befektetők mintha már éreznék a véget.
Máshol a gyengülő gazdaság gyengülő valutaárfolyamokat jelent. Ez pedig az eleve kockázatos feltörekvő piacokon jelentős kiugrást eredményez a rizikó tekintetében. Még néhány alapesetben stabil, erősnek mondott bank részvényei is esni kezdtek, köztük néhány nagy pénzintézeté is.
Ilyen piaci káosz esetén 2019-ben mit nevezhetünk biztonságos befektetésnek? A válasz meglepő lehet, de mélyebbre ásva a témában elég egyértelmű. A megoldás a szigorú kódrendszerrel rendelkező Bitcoin-hálózat.
Egy viszonylag új digitális, pénzügyi eszközosztály, amelynek minden esélye megvan arra, hogy a ma ismert pénzrendszert megreformálja.
Mint eszközosztály, a bitcoin az összes többi eszközt túlteljesítette. Bár értéktárolóként és csereeszközként már bizonyított, ennél persze sokkal többet tud.
Mostanra már pénzügyi menedékként is értelmezik – inkább, mint az aranyat. A gazdasági bizonytalanságok közepette pedig minden eddiginél biztonságosabb befektetésnek tekinthető, főleg krízisek esetén. Vegyük sorra, miért is a bitcoin a legbiztonságosabb befektetés.
Mi a bitcoin? És mitől olyan biztonságos?
A bitcoin egy peer to peer, azaz közvetítő nélküli digitális elszámolási rendszer, pénz. Satoshi Nakamoto alkotta meg a 2008-as válságot követően, hogy elkerülhetők legyenek a jövőben a pénzügyi katasztrófák.
Ez úgy oldható meg, ha egyrészt a bankok és a kormányzatok kezéből kikerül a rendszer befolyásolásának a lehetősége, és ez a valódi tulajdonjog és irányítás visszakerül a felhasználókhoz. Ez egy történelmi, működő koncepció, csak a civilizációnk „fejlődésével” más útra lépett a pénzrendszer.
A legtöbb fiat, nemzeti valutával ellentétben a bitcoin maximális készlete 21 millióban van meghatározva. Előbbiek viszont kormányzati utasításra bármikor korlátlanul létrehozhatók, hogy a piac irányítható és befolyásolható legyen. Ezt nemrégiben a saját szemünkkel is láthattuk, amikor a Fed csökkentette az alapkamatot az Egyesült Államokban.
Így a bitcoin kvázi deflációs pénznek számít, amely tulajdonsággal a legtöbb eszközosztály nem bír. Az értéktároló és csereeszköz funkciója pénzhez teszi hasonlóvá, de mint feltörekvő technológia, a részvényekhez hasonló hozam érhető el vele.
Tény, hogy a bitcoin jelentősen felülmúlta az értékpapírpiac teljesítményét 2019-ben. Ez idáig a legjobban teljesítő eszköz az idén. És mivel a világgazdasági bizonytalanságok viharfelhőként tornyosulnak fölénk, a befektetők és az intézmények egyre jobban felismerik, hogy a bitcoin védelmet nyújthat ezekkel szemben.
El is kezdtek az arany mellett – amely a másik menekülőeszköz a kockázatok ellen – bitcoint vásárolni.
Mindemellett a bitcoin az arany teljesítményét is felülmúlta, ami miatt a nemesfém digitális verziójaként is hivatkoztak már rá. Ezzel pedig még inkább felkeltik a befektetők érdeklődését.
Részvény helyett bitcoinfelhalmozás
Az amúgy is erős évkezdés ellenére a tőzsdék még magasabbra szárnyaltak, egészen a Fed kamatvágásáig, ami földre küldte a hozamokat. Az S&P500 mostanában érte el az eddigi rekordját és a Dow Jones is erős első félévet tudhat maga mögött. A dotkomlufi óta a legjobb félévet zárták az értékpapírok piacán.
A kamatvágás viszont ezen népszerű eszközöket lefelé tartó pályára lökte, és az évek óta emelkedő piac túlvetté vált. Még ezt a jelentős teljesítményt is magasan felülmúlta viszont a bitcoin.
Ugyanebben az időszakban a tőzsdék közel 20%-os plusszal zártak, a 3200 dolláron beszálló bitcoin vásárlók azonban 300%-os emelkedést könyvelhettek el.
A bitcoin a feltörekvő piacok hozamain is túltesz
A fejlődő országok feltörekvő piacai kifejezetten bővülő, jó hozammal kecsegtető lehetőségeket tartogatnak. Az infrastruktúrájuk viszont szintén fejlődő, és legtöbbször külső, világgazdasági körülményektől függ.
Így az ilyen helyen való befektetés a kockázatosabbak közé tartozik. Ezzel együtt természetesen a várható nyereség is magasabb.
Globális zűrzavar esetén, amikor az Egyesült Államok vagy más szuperhatalom is bajba kerülhet, az ilyen piacokra leselkedő veszélyek kritikus szintre nőhetnek.
Egy portfólió, amely túlzottan a feltörekvő piacokra alapoz, kiválóan tud élni a bitcoin diverzifikáló, biztos menedék szerepével. Sok fejlődő ország amúgy is támaszkodik a bitcoin és a hasonló új típusú pénzek rendszerére, mert a saját infrastruktúrájuk se nem gyors, se nem hatékony.
A bitcoin lenyomja a bankokat
A bankok bajban vannak. Még a 2008-as nagy bankmentés – ez az esemény vezetett a bitcoin létrehozásához – után is csődveszéllyel néznek szembe. Az üzleti modelljük túlhaladott, a piac irányításán és a hitelezésen alapul. Így a bitcoin és a többi feltörekvő technológia bizony azzal fenyeget, hogy föléjük kerül.
A bankrészvények gyengélkednek, és sok nagybank, pl. a Deutsche Bank is lefelé tartó spirálba került, kezd kicsúszni az irányítás a kezükből.
Olyan fizetési szolgáltatók kezdenek erőpozícióba kerülni a banki szolgáltatások terén, mint a PayPal, Venmo, vagy a Square. Ezek – egyebek mellett – lehetségessé teszik, hogy az emberiség teljesen digitális gazdaságra álljon át.
Ezt a célt viszont a bitcoin jobban szolgálja a Venmo vagy a PayPal rendszerével összehasonlítva. Nem csoda, hogy még a Square is felvette a bitcoinalapú fizetést szolgáltatásai közé. Érzékenyek az új technológiákra, és nem akarnak lemaradni, ahogy a bankokkal történik épp most.
A bitcoinnak hála egyszer talán eljutunk oda, hogy egyáltalán nem lesz szükségünk bankokra. Akkor pedig lassan kihalnak majd.
A bitcoin az digitális arany
2019-ben már csak néhány kihívója akad a bitcoinnak – az egyik ilyen az arany. Miközben a nemesfém hozama elmarad a 300%-tól, sokak szerint az igazi bikafutam még csak most jön majd, és nagyobb lesz, mint a BTC-é.
Mindkét eszköz rendelkezik olyan tulajdonságokkal, mint pl. a készletek szűkössége. Így alkalmasak a gazdasági kockázatok elleni védekezésre, amelyek – akár a Fed kamatvágása – bizonytalanságot eredményeznek.
A kamatvágás után az arany esett, a bitcoin viszont újabb kiugrást mutatott be. Ez annak a jele, hogy a végén a bitcoin fog győztesen kikerülni a mérkőzésből.
Bitcoin: befektetés a jövő pénznemébe
Minden befektetésnek van kockázata, és ennek a kockázatnak a menedzselése dönti el hogy egy portfólió nyereséget vagy veszteséget termel. Az itt említett eszközosztályok, értékpapírok, arany, és a többi lényegesen hosszabb ideje van velünk, mint a bitcoin, és ezt nem hagyhatjuk figyelmen kívül.
Ezzel együtt viszont, ha összehasonlítást végzünk, ezek az eszközök régiesek, túlértékeltek, és nem a digitális kor igényeire lettek szabva.
A bitcoin a maga forradalmi technológiájával csak a kezdet. Az, hogy a korai befektetők már most minden mást meghaladó hozamot érhettek el vele, könnyen folytatódhat. Az út vége az is lehet, hogy a legfőbb globális pénz, a tartalékvaluta szerepét is átveheti.
Ebben az esetben a piaci kapitalizációja trillió dolláros lenne, és a BTC árfolyama a 100.000 és egymillió dollár közé emelkedne.
A kockázat/nyereség arányt figyelembe véve – amit a legjobb befektetők, kereskedők mindig figyelembe vesznek – kiderül, hogy nincs a bitcoinnál jobb választás és biztonságosabb befektetés.
Egy portfólió, amely minden más eszközosztályt is tartalmaz, kockázatcsökkentőként használhatja a bitcoint. Egyedi befektetésként pedig minden másnál nagyobb megtérülést adhat.
Innentől kezdve a befektetőknek már csak egy lépés van hátra: be kell szerezni a bitcoint. Utána el lehet dönteni, hogy hosszú távon akarják-e tartani, vagy a gyorsabb növekedés érdekében – magasabb kockázat mellett persze – akár tőkeáttételesen is kereskedni kezdenek vele.
Ha valaki hajlandó bevállalni, egy kisebb kezdőösszeggel is szép növekedést lehet elérni, lerövidítve a profithoz vezető utat.
Felelősségkizárás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.
Forrás: coinspeaker.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép napotok! 🙂