A kriptokereskedés és -befektetés továbbra is egy aknamező a beavatatlanok számára. A hackertámadások és a csalások továbbra is gyakran érintik a cégeket és magánszemélyeket. A BBC egyik újságírója saját kárán tanulta meg, hogy érdemes fontolóra venni néhány biztonsági előírást.
30 ezer dollárnyi ethert loptak el
Monty Munford a BBC techrovatában közölt egy cikket, melyben elmondta, hogyan bukta el kriptovagyonát egy ártatlan hiba folytán.
A cikk hangulata eléggé az iparág ellen szól, amelyet csak „homályos világként” említ, miután 25 000 fontnyi kriptovalutát loptak el tárcájából.
Munford azzal kezdi, hogyan is találkozott a kirptopénzekkel – saját magát egy „ebédidős belépőnek” tartja. A cikk szerint 2017 közepén fektetett először etherbe, ezt hosszú távú tervnek gondolta, melyből akár egy jó nyugdíjalap is kisülhet.
A tapasztalatait „rémisztőnek” írta le, inkább egy online tárcában tárolta vagyonát, mivel aggódott a tőzsdék lehetséges feltörése miatt.
A MyEtherWalletra esett a választása, így a privát és publikus kulcsokat is ő kezelte. Tisztában volt vele, hogy a privát kulcs szükséges a tárca eléréséhez, de itt esett hibába:
„Kinyomtattam, de úgy döntöttem, hogy eltárolom a Gmail-piszkozataimban, így bármikor ki és bemásolhattam, ha tranzakciót akartam kezdeményezni, ahelyett, hogy mindig beütném az egészet.”
A privát kulcs elhelyezése a Google szerverein, vagy bármilyen emailszolgáltatónál olyan, mintha a kocsikulcsot az autóban hagynánk, miközben fut a motor és azt gondolnánk, hogy valaki majd nem fogja elvinni.
Munford csak akkor jött rá hibájára, amikor már kiürítették a tárcát. A kripto esetén ilyenkor nincs mit csinálni és ezt a saját kárán kellett megtanulnia, mivel a MEW közvetlen hozzáférést ad a tokenekhez a blokkláncon.
Utólag belegondolva egy tőzsde biztonságosabb lett volna, mivel számos oldalnak van egy külön pénzügyi alapja az esetleges lopások fedezésére.
Továbbra sincs meg a BBC újságíró kirptója
Az ügy kinyomozása során a Binance tárcáihoz jutott, melyből számos utalást kezdeményeztek több tárcába. A világ legnagyobb kirptotőzsdéje nem adott gyors választ és nem is volt segítőkész, amíg hivatalosan meg nem tudták, hogy mekkora összegről van szó.
Kétségbeesetten felkereste az amerikai CipherBlade fejvadászt, aki az FBI segítségével kapja el a kiberbűnözőket.
Pár információt még megtudott a lopásról, de nincs rá sok esély, hogy visszaszerezze az elvesztett ethereket. Valószínűleg egy adathalász támadással hozzáférést szereztek Gmail-felhasználójához, vagy egy vírus elkapta a másolás/beillesztés tevékenységét.
Bárhogy is történt, ez az újságíró már nem lesz újra kriptobefektető. Szerinte az egész szektor egy „megvadult piac, ahol bármikor kizsebelhetnek a támadók.”
Olvastad már? 1 milliárd XRP-t adakozik a Ripple az online tartalmak finanszírozásáért
A cikk tele van keserűséggel és mások hibáztatásával, de jól felhívja a figyelmet arra, hogy vigyázzunk a privát kulcsokra és ne támaszkodjunk harmadik felekre.
Forrás: bitcoinist.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép napotok! 🙂