A Federal Reserve csütörtökön bejelentette, hogy visszavonja a bankoknak szóló, kriptoeszközökkel és stablecoinokkal kapcsolatos iránymutatásait. A testület a jövőben más elvárásokat támaszt ezekkel a tevékenységekkel szemben.
Egy közlemény szerint a lépés célja, hogy a felügyeleti megközelítés igazodjon a változó kockázatokhoz. Emellett tovább támogatja az innovációt a bankszektorban.
Szabályzatváltozások
Az átállás részeként a Testület visszavonja a 2022-es felügyeleti levelét. Az irányelv előírta, hogy az állami tagbankok előre jelezzék a tervezett vagy folyamatban lévő kriptoeszköz-tevékenységeiket. Az új szabályok szerint a bankoknak már nem kell ilyen értesítéseket benyújtaniuk.
A Fed visszavon egy hasonló, 2023-as rendeletet is. Ez a rendelet az állami tagbankok stablecoin-tevékenységének jóváhagyási folyamatára vonatkozott. Így a pénzintézeteknek már nem kell előzetes engedélyt kérniük az ilyen tevékenységekhez.
A felügyelet mostantól a szokásos szabályozási ellenőrzés alá tartozik. Előzetes jóváhagyásra nem lesz szükség.
Emellett a Federal Reserve és a Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) visszavon két közös nyilatkozatot, amelyeket 2023-ban adtak ki a szövetségi bankfelügyeleti hatóságok.
Ezek a közlemények a kriptoeszközökkel kapcsolatos kockázatokat ismertették, és előzetes iránymutatást adtak a bankoknak ezen a területen.
Az igazítások után a Fed az illetékes ügynökségekkel együttműködve dolgozik. Értékelik, hogy szükség van-e új vagy frissített iránymutatásra a kriptós innováció támogatásához.
Ez a stratégiaváltás néhány héttel azután történt, hogy az Office of the Comptroller of the Currency (OCC) hasonló lépést tett.
A szövetségi bankfelügyelet szintén visszavonta azokat a korlátozásokat, amelyek eddig akadályozták a pénzintézetek kriptoeszközökkel kapcsolatos tevékenységét.
Mielőtt ezeket az intézkedéseket bevezették, néhány iparági szereplő azt állította, hogy őket és vállalkozásaikat kizárólag a digitális eszközök iparágával való kapcsolatuk miatt fosztották meg a hagyományos banki szolgáltatásoktól.
Ezek a vádak alapozták meg a később „Operation Chokepoint 2.0”-ként ismertté vált kezdeményezést.
Pozitív iparági fejlemények
A csütörtöki döntés újabb kedvező fejlemény a kriptoipar számára a Trump-kormányzat alatt.
A hónap elején az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma bejelentette, hogy nem indít többé büntetőeljárást kriptotőzsdék, fejlesztők vagy felhasználók ellen szabályszegések miatt.
Ez a fejlemény azután történt, hogy feloszlatták a National Cryptocurrency Enforcement Team (NCET) nevű egységet. Ez a speciális igazságügyi csoport korábban a kriptovalutákkal kapcsolatos bűnügyekkel foglalkozott.
Februárban az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) csökkentette a kriptovaluták üldözéséért felelős részlegének létszámát.
A Határidős Árutőzsdei Kereskedelmi Bizottság (CFTC) januárban szintén leépítette digitális eszközökkel foglalkozó csapatait. Így már csak két csoport maradt az ilyen ügyek kezelésére.
Olvastad már? Musk kevesebb DOGE-t, több Teslát ígér
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.