Az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók szigorodása ellenére a főbb tőzsdéken rubelben vásárolt kriptók mennyisége tovább csökken.
A blokkláncelemző cégek adatai azt mutatják, hogy az orosz nyelvű kriptovásárlás és -kereskedés a főbb tőzsdéken megingott, ami megcáfolja azokat az elméleteket, hogy az ország a szankciók megkerülése érdekében a digitális eszközök felé fordul.
Amikor a Bitcoin (BTC) a múlt héten több mint 15%-kal emelkedett, néhány iparági szakértő az emelkedést annak tulajdonította, hogy az oroszok kriptopénzt vásároltak a növekvő gazdasági szankciókkal szemben.
Ez az elmélet azonban hamisnak tűnik, mivel a Chainalysis adatai szerint a rubelben denominált kriptokereskedelmi forgalom csütörtökön mindössze 34,1 millió dollár volt, ami körülbelül a fele az egy héttel ezelőtti, február 24-i 70,7 millió dolláros csúcsnak.
Alexander Saunders, a Citigroup elemzője a Bloombergnek nyilatkozva a szankciók által gerjesztett kriptovásárlásokkal kapcsolatban elmondta:
„Az orosz volumenek eddig viszonylag alacsonyak voltak, ami arra utal, hogy az ármozgás inkább annak köszönhető, hogy a befektetők az oroszországi kereslet várható fellendülésére számítanak”.
Annak ellenére, hogy a szakértők elutasítják azt az elképzelést, hogy a kriptoeszközöket arra lehetne használni, hogy Oroszország megkerülje a gazdasági szankciókat, az Egyesült Államok és az Európai Unió továbbra is fokozza a digitális eszközök szabályozási ellenőrzését.
Nemrég New York állam növelte blokkláncfelügyeleti kapacitásait, hogy még inkább megakadályozza, hogy a kriptovalutákat vagy digitális eszközöket orosz érdekek támogatására használják.
Kathy Hochul, New York kormányzója február 27-én végrehajtási utasítást adott ki, amelyben utasította az állami ügynökségeket, hogy váljanak meg az orosz intézményektől és vállalatoktól, valamint az őket támogató szervezetektől.
Ezt mondta:
„New York büszkén ad otthont az ország legnagyobb ukrán közösségének, és technológiai eszközeinket arra fogjuk használni, hogy megvédjük népünket, és megmutassuk Oroszországnak, hogy felelősségre fogjuk vonni őket.”
A narratíva másik oldalát kiemelve Jake Chervinsky, az amerikai Blockchain Association politikai vezetője odáig ment, hogy „teljesen alaptalannak” nevezte a kriptóval kapcsolatos aggodalmakat.
1/ Russia can't & won't use crypto to evade sanctions.
Concerns about crypto's use for sanctions evasion are totally unfounded. They fundamentally misunderstand:
– how sanctions work
– how crypto markets work
– how Putin is actually trying to mitigate sanctionsI'll explain 🧵
— Jake Chervinsky (@jchervinsky) March 1, 2022
Ezt az érzést tovább visszhangozta Ari Redbord, a kriptobűnözést vizsgáló TRM Labs jogi és kormányzati ügyekért felelős vezetője, aki szerint már túl késő ahhoz, hogy a kriptoeszközök elegendő likviditást biztosítsanak Oroszország számára, és a blokkláncok nyilvános jellege már most is elegendő visszatartó erőt jelent a szankciók kijátszására törekvők számára.
„Oroszország nem tudja a kriptovalutát arra használni, hogy helyettesítse a több százmilliárd dollárt, amelyet potenciálisan blokkolhatnak vagy befagyaszthatnak.”
A nemzetközi közösség fenyegető szabályozási intézkedéseivel szemben a világ számos vezető kriptotőzsdéje úgy döntött, hogy feketelistára teszi a szankciókkal sújtott személyeket és szervezeteket.
A Binance azonban elutasította az „ártatlan” orosz ügyfelek számláinak cenzúrázására vonatkozó kéréseket.
Olvastad már? Korrigált a bitcoin, de a befektetők nyugodtak maradtak
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!