Egyre több intézmény dönt úgy, hogy kitettséget szerez a bitcoinban, és teszi ezt a Grayscale GBTC alapján keresztül.
A tulajdonosai most szabadulnának ettől, akár 30%-kal is a névérték alatt, a vevők viszont örülnek, hogy szabályozott terméket kapnak.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Tavaly december óta heti 10-120 millió dollár közötti összeget fektetnek a GBTC-be a vásárlók.
A rekordot február végén állították be, 140 millió dollárnyi vásárlással. A nagy mennyiséget birtoklók között pedig nincsenek eladók.
Az előző hónapok nem teltek jól az alap befektetői számára, először a tech-részvények estek nagyot, majd az orosz invázió következett, így számos alap két számjegyű esést tapasztalt.
A közel félmilliárd dollárnyi GBTC-t birtokló ARK ETF 45%-ot esett tavaly ilyenkorhoz képest. Ebben persze benne van, hogy a technológiai papírok közül 43% a részesedése, a telekommunikáció pedig 28%-kal szerepel a portfóliójában.
Novemberben viszont hatalmas mennyiségű GBTC-t adtak hozzá a készletükhöz, az akkori 17,5%-os „kedvezménnyel”.
A Morgan Stanley egyik alapja 1,5 millió GBTC-t tart, ez derül ki a SEC-hez beadott jelentésükből. A most márciusi számok alapján ők 43%-os mínuszban vannak.
Érdemes megjegyezni, hogy sem ők, sem az ARK nem adott el jelentős mennyiségű bitcoint, dacára a piaci körülményeknek.
ETF-re várva?
Sokak szerint a GBTC gyengélkedése annak köszönhető, hogy egyre több ETF van a piacon, például a szomszédos Kanadában is.
A Digital Currency Group, a Grayscale anyavállalata egy visszavásárlási programmal próbálta ismét feltornázni az árakat, de ez felemás eredményt ért csak el.
Ráadásul a ProShares határidős ETF-je is elindult a közelmúltban, ez szintén hatással van a piacra, így még tovább nő a bitcoin és a GBTC ára közötti különbség.
A cég most azon dolgozik, hogy az alapjukat ETF formára konvertálhassák, így az ár pontosan követné a spot piaci árfolyamot.
A SEC viszont még nem engedélyezett fizikai bitcoin ETF-et az USA-ban, de a várakozások szerint ez igazából csak idő kérdése, végül meg fog történni.
Főleg annak a fényében érdemes ezt vizsgálni, hogy Kanadában és Európában mennyire könnyebben kaptak zöld utat a fizikai bitcoin-alapú ETF-ek.
Az Investor Trip, egy elemzőcég szerint pont az ilyen hatások miatt fogja végül a SEC beadni a derekát, hiszen az iparág részéről is nagy nyomás nehezedik rájuk, hogy engedélyezzék.
„Az engedélyezés után a Grayscale azonnal átkonvertálja az alapját Spot ETF termékké, így az árfolyambeli különbségek teljesen eltűnnek.”
Egyesek szerint viszont a GBTC, mint befektetési lehetőség nem is túl jó, a Conservative Income Portfolio csapata úgy véli, „rövid távon érdekes lehet az árfolyam-mozgása, vagy éppen az, hogy rávilágít a piaci hangulatra, de igazából erősen lefelé tart”.
Olvastad már? Robert Kiyosaki: így profitálj az inflációból
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!