Kevesebb mint 3 millió bitcoin maradt a bányászok számára, ennek kitermelése nagyjából 121 évbe fog telni. Egyesek szerint azonban a Google Sycamore kvantumszámítógépe ezt „kevesebb mint két másodperc alatt meg tudná csinálni”. Valóban lehetséges volna?
Egy számítógép mind fölött
Annak ellenére, hogy a bitcoin hálózatát a legnehezebb bányászni, most megtalálhatta ellenfelét a Google Sycamore kvantumprocesszorában.
Egy Medium-bejegyzés szerint a gép annyi számítási teljesítménnyel bír, hogy kevesebb mint két másodperc alatt kibányászná a fennmaradt bitcoinokat.
A Medium bejegyzés leírta, hogy számolták ki a 10 perces blokkok legyártását a Sycamore nyers erejéből. A becslés szerint a kvantumszámítógép egy szempillantás alatt ki tudná bányászni a fennmaradó 3 millió bitcoint.
Elképzelhető, hogy ez igaz, de nem valószínű, hogy a Google erre használná a gépet, mely laboratóriumi körülmények között működik. Azonban a kvantumszámítások annyira gyorsak, hogy minden jelenlegi bányászt lenyomnának hihetetlen sebességével.
Vannak azonban hibák a szerző becslésében. Úgy számolt, hogy 10 percenként 1 bitcoin kerül forgalomba, azonban a valóság az, hogy ez blokkonként 12,5 bitcoint. Ez kicsit megnehezítheti a számolást.
A becslés emellett nem számol a nehézség változásával, amely minden 2016. blokk után esedékes. Tehát, ha a számítógép egy pillanat alatt kibányászna 2016 blokkot, a nehézség olyan szintre igazodna, hogy még a kvantumszámítógép is csak 10 percenként találna blokkot.
Persze azt még senki sem tudta letesztelni, hogy lehetséges-e a nehézség ilyen fokú változása.
Azonban jól megmutatja, hogy nem olyan egyszerű ráállítani egy nagyon erős számítógépet a rendszerre. Emellett a blokkok tartalma is problémás lehet. Egy kvantumszámítógép annyira gyors lenne, hogy rengeteg blokkba nem jutna egyetlen tranzakció sem.
A Sycamore lefagyasztaná a rendszert
Vitalik Buterin nemrég megemlítette, hogy a Google kvantumszámítógépe nem jelent veszélyt a kriptopénzekre. Elmondta, hogy a gép egyelőre csak egy koncepció bizonyítása és nem jelent veszélyt a jelenlegi titkosítási technológiákra.
My one-sentence impression of recent quantum supremacy stuff so far is that it is to real quantum computing what hydrogen bombs are to nuclear fusion. Proof that a phenomenon and the capability to extract power from it exist, but still far from directed use toward useful things.
— vitalik.eth (@VitalikButerin) October 24, 2019
A kvantumszámítógépekben azonban rejlik egy további lehetőség is. Ha ráállítanák a bitcoin hálózatára, az halálos ítéletet jelentene.
Ha csak 2016 blokk kerülne kibányászásra, elméletileg olyan magasra emelkedne a nehézség, hogy hagyományos bányászfelszereléssel végtelenül hosszú időbe telne a követkető 2016 blokk kibányászása, hogy csökkenjen a nehézség.
Andreas Antonopoulos nemrég beszélt a Google kvantumszámítógépének a kriptobányásziparra való esetleges hatásairól. Elmondta, hogy a Sycamore nemcsak a Bitcoin, de a világ összes rendszerét károsíthatja.
A probléma nem a Bitcoinban rejlik. Ha elérhetőek lennének olyan kvantumszámítógépek, amelyek több ezer kvantumbitet tudnának feldolgozni mindenféle hiba nélkül, akkor sokkal nagyobb probléma állna előttünk. A legnagyobb gond az, hogy a világ összes titkosított és titkos kommunikációja, valamint a pénzügyi rendszerek is mind a kriptográfián alapulnak. Ezeket mind frissíteni kellene, hogy kvantumellenállók legyenek. – mondta.
Olvastad már? A Blockstream vezérigazgatója szerint a bitcoin oldalláncai kinyírják az altkoinokat
Végezetül csak annyit javasolt, hogy „nyugodjunk meg, nincsen semmi probléma.”
Forrás: bitcoinist.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép napotok! 🙂