A Chainalysis blokkláncadatplatform jelentése szerint a szélsőséges csoportoknak szánt kriptovaluta-adományok globálisan csökkentek, de Európában emelkednek.
A Cointelegraph-al megosztott jelentésből kiderül, hogy a legtöbb kriptoadomány szélsőséges csoportoknak 2017 előtt Észak-Amerikából érkezett.
Azóta Európa folyamatosan fogadja a beáramlásokat. 2022 és 2024 között a kontinens a szélsőséges csoportok onchain-tevékenységének közel 50%-át tette ki.
Nemcsak az európai szélsőséges csoportoknak szánt kriptoadományok száma nő, hanem az adományok nagysága és intenzitása is. 2023 és 2024 között legalább öt szélsőséges csoporttípusnál nőtt a befizetések nagysága az előző évhez képest: fehér nacionalista (270%), nacionalista (164%), összeesküvés-ellenes (70%), anarchista (35%) és antiszemita (22%), jegyzi meg a jelentés.
Az erősen polarizáló események, mint például az országos választások, olyan örvényt hoztak létre, amely még több adományt vonz, és gyakran a radikális ideológiákat valló szélsőséges csoportoknak juttatott pénzáradatot eredményez.
Bár az Európából a szélsőséges csoportoknak szánt kriptoadományok száma növekszik, továbbra is Észak-Amerika áll az élen.
A kontinensen élők összesen 20 millió dollárnyi kriptovalutát adományoztak nem éppen jótékony célra.
Európa a második helyen áll 1,9 millió dollárral, Óceánia a harmadik 319.000 dollárral, a nem nyilvános régiókból származó adományok pedig 162.000 dollárt tesznek ki.
Kihívások – megoldások
A jelentés megállapítja, hogy a szélsőséges csoportok jogi és pénzügyi kihívásokkal néznek szembe.
Például az Egyesült Államok Külföldi Eszközök Ellenőrzési Hivatalának (OFAC) terrorizmus finanszírozása elleni törvényei és szabályai, valamint a hasonló kormányzati szervek világszerte előírják, hogy a kiptovaluta-tőzsdéknek meg kell tiltaniuk, jelezniük kell és le kell állítaniuk a terrorizmushoz kapcsolódó kriptotevékenységet.
Néhány központosított kriptotőzsde megsértette ezeket a törvényeket, és jelentős büntetéseket róttak ki rájuk.
2023 novemberében az amerikai kormány 4,3 milliárd dollárra büntette a Binance-t a pénzmosás elleni (AML) törvények be nem tartása miatt.
A Binance állítólag elmulasztotta jelenteni a gyanús tranzakciókat, amelyekről később bebizonyosodott, hogy különböző terrorista szervezetekkel állnak kapcsolatban.
A szélsőséges csoportok azonban bebizonyították, hogy ügyesen változtatják pénzszerzési módszereiket. Gyakran kiszorulnak a mainstream webről és a darkwebhez fordulnak, hogy folytassák ügyeiket.
éhányan egy lépéssel tovább mentek, nem teszik már közzé nyilvánosan a kriptopénz-adományozási címeiket, és úgy döntöttek, hogy azokat közvetlenül a támogatókkal közlik. Mások adatvédelmi érméket használnak, mint például a Monero (XMR).
Hogy több pénzt gyűjtsenek, a szélsőséges csoportok gyakran keresztezik ideológiáikat – lényegében keverik azokat.
Azáltal, hogy különböző szélsőséges mozgalmakat egyesítenek, és támogatóikat egy közös ellenség ellen hergelik, több finanszírozást tudnak szerezni.
Létezik-e kapcsolat a szélsőséges csoportok és a kriptovaluták között?
Az egyik legvitatottabb téma a gyűlöletcsoportokkal kapcsolatban a „bankszámla-mentesítés”, vagyis a magas kockázatú személyekhez és szervezetekhez kapcsolódó bankszámlák megszüntetése.
A vita néha magával a gyakorlattal kapcsolatos, mivel ellentétes az olyan elvekkel, mint a szabadság.
A „magas kockázatúnak” való minősítés metodikája szintén hagy némi kívánni valót maga után, lévén, hogy nem egyszer politikai indíttatás áll a háttérben.
Ahogy a Chainalysis jelentése megjegyzi, sok olyan csoport, amelyet már letiltottak, további finanszírozási módszereket kereshet, beleértve a kriptovalutákat is.
A szélsőséges csoportok a hagyományos bankrendszeren kívül a kriptopénzeket használják a szankciók elkerülésére és tevékenységeik további finanszírozására.
Olvastad már? Donald Trump kegyelmet adott a Silk Road alapítójának, Ross Ulbrichtnek
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.