A Nemzetközi Energiaügynökség, az IEA szerint a kriptoipar, az adatközpontok, és a mesterséges intelligencia energiafogyasztása megduplázódhat a következő években.
A történelmi adatok egyértelművé teszik, hogy minél nagyobb a világ energiafogyasztása, annál nagyobb a lakosság általános jóléte.
A kriptoipar, az AI és a hagyományos adatközpontok jelentősen hozzájárulnak a 2026-os globális energiaigényhez
Az óvatos becslések alapján a várható növekedés azt jelenti, hogy a világ teljes energiafogyasztása annyival nő majd, mintha Svédország igénye megduplázódna, de a legbátrabb előrejelzések szerint ez akár a németországi igény szintjét is elérheti.
Az IEA 1974-ben alapult, és az adatokból azt a következtetést vonták le most, hogy nagy igénynövekedésre lehet számítani.
A jelenlegi világgazdaságnak, és a társadalom működésének szerves része a digitális világ, és az online aktivitás, és így az adatközpontok működése is.
Az igényel elektromos áram, amelyet ezek a központok elhasználnak, 40%-ban magára a számítási feladatokra megy el, 40%-ban pedig a géppark hűtését szolgálja.
A világ teljes energiafogyasztásának a 2%-át teszi ki a digitális ipar, azaz a 2022-es számok alapján nagyjából 460 TWh-t.
A becslések alapján ez 2026-ra valahová 620 és 1050 TWh közé emelkedhet, azaz mintha Svédország vagy Németország energiafogyasztása megduplázódna.
A kriptoipar körülbelül ennek a negyedét használja, tehát a világ teljes energiafogyasztásának a 0,5%-át, 110 TWh-t 2022-ben.
Ez várhatóan 40%-kal növekedhet majd a következő két év során. Az IEA jelentésében persze kitérnek arra, hogy pontos számot nem lehet megjósolni, hiszen egyelőre nem ismert, hogy a kriptopénzek milyen ütemben terjednek majd, illetve azt sem lehet tudni, hogy a jövőbeni technológiai fejlődés hatására mennyire javul az energiahatékonyság.
Példaként hozták fel az Ethereum esetét, amely a proof of work konszenzusról átállt a proof of stake szavazási rendszerére, és így 99%-kal csökkentette a hálózat energiaigényét.
Nem említik viszont meg, hogy így már nem függ a valódi munkától, hogy ki kontrollálhatja a hálózatot, hanem az számít, hogy kinek mennyi kriptopénz van a tárcájában. Minél gazdagabb valaki, annál nagyobb a szava.
A precíziós kereskedés itt kezdődik, Útmutató a TradingView sikeres használatához!
A teljes kriptoipari energiafelhasználás 90%-át a Bitcoin hálózat működtetése teszi ki, ezért számít a Bitcoin a legbiztonságosabbnak, és a legigazságosabbnak.
Az IEA szerint ennek ellenére továbbra is kihívásokat tartogat az energiaspórolás, függetlenül attól, hogy más projektek hogyan próbálnak hatékonyabbá válni.
Olvastad már? Az Avalanche és a Solana visszaesett, a Bitcoin Minetrix emelkedik
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.