122 milliós veszteséget okoztak a kriptocsalások az ausztráloknak a múlt évben

A „disznóvágás” és a deepfake a két leggyakoribb módszer, amelyet a rossz szereplők az áldozatok becsapására használnak.

Az ausztrálok a jelentések szerint legalább 180 millió ausztrál dollárt (körülbelül 122 millió dollárt) veszítettek kriptopénz befektetési csalások miatt az elmúlt évben.


Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!


Az 50 év alatti áldozatok teszik ki az álozatok mintegy 60%-át, megelőzve ezzel az idősebb ausztrálokat, akiket általában kiszolgáltatottabbnak tartanak az ilyen projekteknek.

Kriptoalapú befektetési csalások Ausztráliában

Az Ausztrál Kiberbiztonsági Központ (ACSC) által a cyber.gov.au oldalon keresztül a rendőrségi jelentésekből összegyűjtött adatok szerint a 2023-24-es pénzügyi évben 382 millió AUD (körülbelül 269 millió dollár) összértékű veszteséget okoztak a befektetési csalások, és e veszteségek 47%-a a kriptovalutáknak tulajdonítható.

Ráadásul e jelentések mintegy 60%-a 50 év alatti ausztráloktól származik. Richard Chin, az AFP helyettes biztosa kiemelte, hogy ezek az adatok megkérdőjelezik azt a tévhitet, hogy csak az idősebbek válnak csalás áldozatává.

Chin hangsúlyozta, hogy a rossz szereplők gyakran alkalmaznak nagy nyomást gyakorló taktikákat és különféle módszereket, hogy megtévesszék az áldozatokat, és rossz befektetési döntéseket hozzanak. A „disznóvágási” rendszerek és a deepfake technológia a két legelterjedtebb stratégia.

Azt is tanácsolta a közösségnek, hogy maradjanak óvatosak, és ne érezzék magukat nyomás alatt a befektetéssel kapcsolatban, ugyanakkor arra ösztönözte a kételyekkel küzdő egyéneket, hogy kérjenek független pénzügyi tanácsot, és jelentsenek minden feltételezett befektetési csalást a pénzintézetüknek vagy a kriptotőzsdének, valamint a cyber.gov.au-n keresztül figyelmeztessék a hatóságokat.

Chin elmondta, hogy az AFP és rendőri partnerei szorosan együttműködnek a bankszektorral és a digitális valutaváltókkal, hogy segítsenek a befektetési csalások áldozatainak, és megpróbálják visszaszerezni a rossz szereplők által elvesztett pénzeszközöket.

Chin is hozzátette:

„Ha egy befektetési lehetőség túl jól hangzik ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg az is. A legtöbb csalót az anyagi haszon motiválja, azonban az ellopott pénzösszegeket olyan jövőbeli bűnözői vállalkozások finanszírozására is felhasználhatják, mint a pénzmosás, a tiltott kábítószer-kereskedelem vagy az emberi kizsákmányolás. Láttunk már olyan eseteket, amikor embereket kizsákmányoltak és szörnyű körülmények között dolgoztattak szervezett bűnözői csoportok, hogy átverjék az embereket.”

Befektetési csalások Ausztráliában

E hónap elején az Ausztrál Értékpapír- és Befektetési Bizottság (ASIC) közzétette, hogy a csalárd befektetési weboldalakkal szembeni fellépés első évében 615 kriptopénz-befektetési csalást tárt fel.

Az ausztrál kormány „Fighting Scams” kezdeményezése nagymértékben támaszkodik az ASIC azon képességére, hogy a befektetési csaló weboldalakat felkutassa, ami kritikus szerepet játszik a csalások meghiúsításában és az ausztrálok védelmében.

A gyanús weboldalakat egy kifejezetten a kiberbűnözést felderítő céghez irányítják, és amint megerősítést nyer a rosszindulatú tevékenység bizonyítéka, a törlést végrehajtják, általában különböző kormányzati és ipari partnerek közreműködésével. Az ASIC és a Nemzeti Csalás Elleni Központ (National Anti-Scam Centre, NASC) közös erőfeszítései hozzájárultak ahhoz, hogy az ilyen jellegű veszteségek a 2022-es 1,5 milliárd dollárról 2023-ra 1,3 milliárd dollárra csökkenjenek.

Olvastad már? Érdekes árfolyamakciókon van túl a dogwifhat

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Milliárdokat mosnak tisztára illegális kriptobányászattal

Az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatalűnak (UNODC) jelentés szerint kelet- és délkelet-ázsiai bűnszervezetek illegális kriptobányászattal mostak tisztára világszerte milliárdokat. A UNODC-jelentés szerint ezek a hálózatok szabályozatlan...

Új csúcson a bitcoin realizált kapitalizációja – mit jelent ez a piac számára?

A bitcoin szerény, 3%-os emelkedést mutatott az elmúlt 24 órában, és rövid időre 87.700 dollár fölé emelkedett. Bár az árfolyammozgás viszonylag nyugodt maradt a növekedés ellenére,...

RISC-V az Ethereumon – Merész ötlet, de nem várható azonnali váltás

Vitalik Buterin javaslata, miszerint az Ethereum EVM-jét RISC-V-re cserélnék, jól mutatja az alapító vízióját a nagyobb hatékonyság és hardverkompatibilitás irányába. A RISC-V nyílt forráskódú, moduláris architektúrája...

A kriptoalapító szerint, ha most 1000 dollárért vásárolsz XRP-t, az olyan, mintha több mint 50.000 dollárért tennéd a jövőben

Edoardo Farina, az Alpha Lions Academy alapítója továbbra is rendíthetetlenül hisz az XRP hosszú távú emelkedésében. Egy friss bejegyzésében Farina azt állította, hogy egy 1000...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.