122 milliós veszteséget okoztak a kriptocsalások az ausztráloknak a múlt évben

-

A „disznóvágás” és a deepfake a két leggyakoribb módszer, amelyet a rossz szereplők az áldozatok becsapására használnak.

Az ausztrálok a jelentések szerint legalább 180 millió ausztrál dollárt (körülbelül 122 millió dollárt) veszítettek kriptopénz befektetési csalások miatt az elmúlt évben.


Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!


Az 50 év alatti áldozatok teszik ki az álozatok mintegy 60%-át, megelőzve ezzel az idősebb ausztrálokat, akiket általában kiszolgáltatottabbnak tartanak az ilyen projekteknek.

Kriptoalapú befektetési csalások Ausztráliában

Az Ausztrál Kiberbiztonsági Központ (ACSC) által a cyber.gov.au oldalon keresztül a rendőrségi jelentésekből összegyűjtött adatok szerint a 2023-24-es pénzügyi évben 382 millió AUD (körülbelül 269 millió dollár) összértékű veszteséget okoztak a befektetési csalások, és e veszteségek 47%-a a kriptovalutáknak tulajdonítható.

Ráadásul e jelentések mintegy 60%-a 50 év alatti ausztráloktól származik. Richard Chin, az AFP helyettes biztosa kiemelte, hogy ezek az adatok megkérdőjelezik azt a tévhitet, hogy csak az idősebbek válnak csalás áldozatává.

Chin hangsúlyozta, hogy a rossz szereplők gyakran alkalmaznak nagy nyomást gyakorló taktikákat és különféle módszereket, hogy megtévesszék az áldozatokat, és rossz befektetési döntéseket hozzanak. A „disznóvágási” rendszerek és a deepfake technológia a két legelterjedtebb stratégia.

Azt is tanácsolta a közösségnek, hogy maradjanak óvatosak, és ne érezzék magukat nyomás alatt a befektetéssel kapcsolatban, ugyanakkor arra ösztönözte a kételyekkel küzdő egyéneket, hogy kérjenek független pénzügyi tanácsot, és jelentsenek minden feltételezett befektetési csalást a pénzintézetüknek vagy a kriptotőzsdének, valamint a cyber.gov.au-n keresztül figyelmeztessék a hatóságokat.

Chin elmondta, hogy az AFP és rendőri partnerei szorosan együttműködnek a bankszektorral és a digitális valutaváltókkal, hogy segítsenek a befektetési csalások áldozatainak, és megpróbálják visszaszerezni a rossz szereplők által elvesztett pénzeszközöket.

Chin is hozzátette:

„Ha egy befektetési lehetőség túl jól hangzik ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg az is. A legtöbb csalót az anyagi haszon motiválja, azonban az ellopott pénzösszegeket olyan jövőbeli bűnözői vállalkozások finanszírozására is felhasználhatják, mint a pénzmosás, a tiltott kábítószer-kereskedelem vagy az emberi kizsákmányolás. Láttunk már olyan eseteket, amikor embereket kizsákmányoltak és szörnyű körülmények között dolgoztattak szervezett bűnözői csoportok, hogy átverjék az embereket.”

Befektetési csalások Ausztráliában

E hónap elején az Ausztrál Értékpapír- és Befektetési Bizottság (ASIC) közzétette, hogy a csalárd befektetési weboldalakkal szembeni fellépés első évében 615 kriptopénz-befektetési csalást tárt fel.

Az ausztrál kormány „Fighting Scams” kezdeményezése nagymértékben támaszkodik az ASIC azon képességére, hogy a befektetési csaló weboldalakat felkutassa, ami kritikus szerepet játszik a csalások meghiúsításában és az ausztrálok védelmében.

A gyanús weboldalakat egy kifejezetten a kiberbűnözést felderítő céghez irányítják, és amint megerősítést nyer a rosszindulatú tevékenység bizonyítéka, a törlést végrehajtják, általában különböző kormányzati és ipari partnerek közreműködésével. Az ASIC és a Nemzeti Csalás Elleni Központ (National Anti-Scam Centre, NASC) közös erőfeszítései hozzájárultak ahhoz, hogy az ilyen jellegű veszteségek a 2022-es 1,5 milliárd dollárról 2023-ra 1,3 milliárd dollárra csökkenjenek.

Olvastad már? Érdekes árfolyamakciókon van túl a dogwifhat

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

A Mastercard és JPMorgan új blockchain alapú fizetési megoldást indít

A Mastercard Multi-Token Network (MTN) és a JPMorgan ambiciózus Kinexys Digital Payments platformja integrálódott, hogy gyorsabb és átláthatóbb elszámolási rendszert kínáljon. Az MTN és Kinexys összekapcsolása A...

Az ETH piaca csendes – vihar előtti csend?

Az Ethereum (ETH) árfolyama a cikkírásakor 3135 dolláron áll, ami mindössze 0,6%-os emelkedést jelent az elmúlt 24 órában. Ez a szerény növekedés éles ellentétben áll a...

A 3 legjobb mémcoin az év végi növekedésre: Miért a CATZILLA vezeti a listát?

Vendégbejegyzés Az év végéhez közeledve a figyelem a mémcoin felé fordul, amely jelentős hozamot kínálhat. A CATZILLA meglepetésszerű versenyzőként tűnt fel, és egyedi vonzerejével felkeltette az...

Upbit hack: Észak-Korea a tettes?

Dél-Korea hivatalosan is megerősítette, hogy az észak-koreai Lazarus és Andariel hackercsoportok felelősek az 50 millió dolláros Upbit hackért, amely 2019-ben történt. Az ellopott kriptovaluták értéke...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.